Moduł Inseminator

Co to jest moduł INSEMINATOR?

Jest to moduł dzięki któremu za pośrednictwem SOLa można zarejetrować pokrycia inseminacyjne w systemie Fedinfo.

 

 

Jak zostać użytkownikiem Modułu INSEMINATOR?

Do uruchomienia modułu niezbędne jest uzyskanie kodu inseminatora oraz loginu. Aby je uzyskać należy wykonać poniższe kroki:

1.Pobrać i wypełnić deklarację wg poniższego wzoru:

WZÓR:

dla gospodarstwa indywidualnego

POBIERZ DEKLARACJĘ

2. Wypełnioną deklarację przekaż zootechnikowi oceny na próbnym doju lub prześlij pocztą do swojego najbliższego oddziału PFHBiPM (adresy znajdziesz tutaj)

lub prześlij ją tutaj

3. Po nadaniu właściwych kodów (kod inseminatora wraz z loginem) pismo informacyjne zostanie przesłane na adres mailowy hodowcy.

Podstawowe zalety modułu INSEMINATOR

Informacje, dotyczące samego zabiegu inseminacji, wprowadzane są przy pomocy narzędzia dostępnego w zakładce Rozród. Kilkoma kliknięciami można wprowadzić do odpowiedniej formatki wszystkie dane, potrzebne do sporządzenia zaświadczenia inseminacyjnego. Kto kiedykolwiek wypisywał ręcznie dokumenty inseminacyjne, na pewno to doceni.

Moduł INSEMINATOR uwalnia ponadto użytkownika od konieczności prowadzenia „Rejestru krów i jałowic unasiennionych”. Wszystkie dane wpisane w SOL są widoczne nie tylko na podglądzie karty jałówki-krowy, ale także w Rejestrze Inseminacji (zakładka w menu Inseminator -> rejestr inseminacji) – bez konieczności żmudnego kartkowania Rejestru w przypadku szukania poprzedniej inseminacji i numeru kartoteki.

Włączamy moduł

Rozpoczynając pracę z modułem trzeba go włączyć, czyli „poinformować” SOLa, że chcemy korzystać z tego modułu i podać mu niezbędne do tego informacje.

– W zakładce Gospodarstwo – Moduły programu odnajdujemy na liście Moduł Inseminator a jeśli go nie ma, to klikamy niebieski przycisk „Dodaj Moduł” w lewym górnym rogu. Na liście, z opcji niebieskiego kwadracika w wierszu z Modułem Inseminator, wybieramy opcję „Włącz moduł”. Program zapyta nas czy na pewno chcemy włączyć moduł – potwierdzamy. Pojawi się formatka do uzupełnienia. W odpowiednich okienkach wpisujemy informacje:
– Numer identyfikacyjny – numer obory Fedinfo
– Login – podany w mailu od SOL Asystentki
– Kod inseminatora – podany w mailu od SOL Asystentki
– Seria zaświadczeń – mogą być takie, jak na bloczku kwitów inseminacyjnych lub dowolnie określone przez użytkownika. System zapamięta pierwszy numer i będzie odpowiednio nadawał następne, w kolejności rejestrowania zabiegów. W razie potrzeby można zmienić serię i numer zaświadczeń – na stałe lub na chwilę. Wystarczy wejść do formatki „Rejestracja pokrycia/rui” i użyć przycisku „+” umieszczonego przy okienku wyboru numeru zaświadczenia W ten sam sposób możemy dodać buhaja lub zmienić inseminatora.
– Numer od – domyślnie wypełni się od 0001

Widoczne poniżej okienko z numerem kartoteki uzupełni się automatycznie, niezależnie od tego, czy inseminujemy daną krowę po raz pierwszy (zwierzęciu zostanie nadany nowy, pierwszy wolny numer kartoteki), czy jest to już kolejna inseminacja (system odszuka właściwy dla danej sztuki nr kartoteki). W razie potrzeby w tym miejscu możemy również wpisać „ręcznie” dowolny numer kartoteki.

Zapisujemy zabieg inseminacji/reinseminacji

Możemy teraz skoncentrować się na wprowadzeniu inseminacji. Zrobimy to przy komputerze albo, rzecz jasna, na telefonie lub tablecie – zaraz po zdjęciu inseminacyjnej rękawicy.  Do formatki, w której wpisujemy inseminację, możemy wejść przez Kartę Jałówki-Krowy, ale także klikając pole z numerem kolczyka w Rejestrze inseminacji lub klikając kolczyk z poziomu Rozród – Pokrycie/ruja.

Co ważne, podczas uzupełniania formatki pokrycie/ruja, większość pól uzupełnia się automatycznie. Są to głównie pola oznaczone kolorem niebieskim. Rodzaj zdarzenia jest domyślnie uzupełniony inseminacją. Po wpisaniu daty pokrycia, kartoteka uzupełnia się automatycznie. Dalej musimy wybrać tylko buhaja kryjącego. Inseminator – jeśli jest jeden w gospodarstwie, wtedy uzupełni się nam automatycznie – jeśli jest więcej niż jeden, wtedy będzie trzeba wybrać go z listy, Seria i numer zaświadczenia wypełniają się automatycznie już na starcie. Pozostałe pola są nieobowiązkowe.

Po kliknięciu przycisku „Nowe pokrycie/ruja” otwiera się formatka, w której możemy wprowadzić wszystkie dane dotyczące inseminacji.

Formatka pokrycie/ruja w ostatnim czasie wzbogaciła się o dodatkowe pola. Są to:
– Nasienie seksowane – do wyboru z listy żeńskie, męskie.
– MIX – checkbox do oznaczenia, jeśli nasienie składa się z porcji od więcej niż jednego buhaja; po zaznaczeniu kwadracika, pojawi się dodatkowe pole do uzupełnienia buhaja kryjącego (maksymalnie można dodać 4 buhaje)
– Numer producenta, Numer nasienia i Data produkcji nasienia – informacje te można znaleźć na słomce lub na dokumencie otrzymanym od dostawcy nasienia. Pola te zostały wprowadzone zgodnie z normą narzuconą Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania świadectw pokrycia, zaświadczeń o wykonaniu zabiegu sztucznego unasienniania lub zaświadczeń o przeniesieniu zarodków oraz szczegółowego zakresu informacji zawartych w tych dokumentach (Dz. U. poz. 2361, paragrafy 14 – 15).
Na razie, wypełnienie ostatnich trzech spośród wspomnianych nowych pól (numer producenta, numer nasienia, data produkcji nasienia) nie jest w SOLu obowiązkowe. Tym niemniej program pyta, czy na pewno użytkownik chce zapisać pokrycie bez tych informacji. Sugerujemy, aby już teraz wypełniać te pola, bo w przyszłości staną się one obowiązkowe.

W przypadku wpisywania ponownej inseminacji w tej samej rui, pojawi się sugestia, aby wpisać reinseminację. Aby wprowadzić reinseminację należy otworzyć to samo okno, w którym wpisywaliśmy inseminację i kliknąć niebieski kwadracik w kolumnie „liczba reinsem”.

Po zaakceptowaniu wprowadzenia reinseminacji, zostanie ona zapisana na oddzielnym zaświadczeniu. Numer kwitu  – kolejny – zostanie nadany automatycznie, automatycznie również zostanie odnaleziony właściwy numer kartoteki.

W system wbudowane zostały ostrzeżenia, które poinformują nas o sytuacjach, gdy chcemy np. wpisać inseminację zbyt młodej jałówce lub krowie zbyt krótko po wycieleniu.

Ostrzeżenie pojawi się także wtedy, gdy użytkownik wpisuje inseminację z datą starszą niż 180 dni wstecz od daty bieżącej. Aktualnie hodowcy mają 180 dni na wprowadzenie inseminacji – po tym czasie inseminacje zostają odrzucone, a urodzone cielęta zostaną bez pochodzenia.

Jeśli inseminowaliśmy tym samym buhajem kilka krów, śmiało możemy skorzystać z opcji „pokrycia grupowe”. Wskazane krowy zostaną wprowadzone do Rejestru inseminacji jednym przyciskiem klawisza „Zapisz”, każda pod swoim nr zaświadczenia i nr kartoteki. W Rejestrze inseminacji pojawią się jako „do wysłania” i, jeśli wszystkie wprowadzone dane okażą się poprawne, zostaną o północy wysłane do Fedinfo. Do tego też czasu możemy dokonać zmian w zapisie inseminacji, jeśli doszło do pomyłki – wpisaliśmy złą datę lub popełniliśmy inny, merytoryczny błąd. 

Korekta zapisu inseminacji

Błędu merytorycznego system- z oczywistych względów – nam nie wskaże. Tylko my możemy zauważyć, że wpisaliśmy niewłaściwego buhaja, pomyliliśmy numer krowy, albo nie zgadza się data. W takiej sytuacji możemy takie błędy skorygować. Wystarczy otworzyć formatkę, w której zapisujemy inseminacje – tak, jak do tej pory. Klikamy niebieski kwadracik po lewej stronie formatki, wybieramy możliwość „zmień pokrycie/ruję” i dokonujemy stosownych zmian. Pokrycie można edytować dopóki nie nastąpi po nim jakieś zdarzenie – badanie na cielność, ubycie czy wycielenie. W przypadku badania na cielność, wystarczy usunąć badanie, żeby można było edytować inseminację. 

W SOLu zostało wprowadzone zabezpieczenie, które uniemożliwia wysłanie inseminacji do systemu Fedinfo bez wymaganych informacji do zapisania się takiego pokrycia w systemie. Mechanizm ten widoczny jest w obowiązkowych polach do uzupełnienia w formatce pokrycie/ruja (tylko dla użytkowników Modułu Inseminator). Dlatego też nie zdarzą się błędy z serii błędne/niekompletne a co za tym idzie, unikniemy cieląt bez pochodzenia, tylko dlatego, że ktoś zapomniał podać numer inseminatora bo akurat nie miał pod ręką.
Natomiast w SOLu mogą pojawić się innego rodzaju błędy – np. brak buhaja w systemie, niepoprawny kod inseminatora, krowa/jałówka ubyła. I te błędy należy poprawiać na bieżąco – samodzielnie lub z pomocą SOL Asystentek. Informacje o błędach znajduje się na pulpicie w sekcji Alarmy: Błędne pokrycia, Błędne cielności lub Brak pokryć w FI.

Wszystkie zaświadczenia można w razie potrzeby łatwo wydrukować. Wystarczy zaznaczyć odpowiedni zabieg (lub kilka zabiegów), po czym kliknąć „Drukuj zaświadczenia”.

Serdecznie zachęcamy hodowców, którzy sami inseminują swoje krowy i jałówki, do korzystania z modułu INSEMINATOR.  Postaramy się jeszcze w tym roku rozbudować ten moduł tak, aby umożliwiał prowadzenie banku nasienia, zapewniając w ten sposób pełną obsługę tego aspektu pracy w stadzie bydła.